SAĞLIK
Giriş Tarihi : 20-04-2023 20:50

Aktar Rıza Ölmez’den Bayramda Sağlıklı Beslenme Önerileri!

Aktar Rıza Ölmez’den Bayramda Sağlıklı Beslenme Önerileri!

Aktar Rıza Ölmez’den Bayramda Sağlıklı Beslenme Önerileri!

Ramazan ayınından çıktık ve çok şükür bayrama ulaştık.(ulaşamayanlara Allahtan rahmet diliyorum..hasta olanlara şifa diliyorum)artık bu günlerde normal beslenme sürecimize dönerken dikkatli olmamız gerektiğini unutmamalıyız.

Vücudumuzun bu süreçte alıştığı enerjinin aşırı üzerine çıkıldığı için harcama sürecinde de sıkıntı yaşatabilir. Halsizlik, kolestrol, yüksek tansiyon, hazımsızlık gibi sağlık sorunlarıyla karşılaşabiliriz.

Ramazan sonrası bayram sürecini normal öğünlerimize geçiş olarak değerlendirmeli ve beslenmemize dikkat etmeliyiz.

Önceliğimiz gün içerisinde ziyaretlerimizi düşünerek hafif ama yeterli kahvaltı yapmalıyız. Kahvaltıda proteini bol ve kaliteli bir seçim yapmalıyız ki detokslanmış olan vücudumuz zarar görmesin.

Ziyaretlerimizde ev yapımı yiyecekleri fazla kaçırırsak eğer gün içerisinde almamız gereken enerjinin üstüne çıkmış oluruz. O zaman akşam yemeğimizde hafif bir beslenme düzeni belirlemeliyiz. Lif oranı fazla olan besinleri tercih etmeliyiz .

Ramazan bayramında adetlerimizin içerisinde olan akraba ziyaretlerinin ikramı olan yemekler, çikolatalar, tatlılar çıkmış olduğumuz oruç sürecinden sonra vücudumuz için ağır gelebilir.

Veeee ŞEKER TÜKETİMİNE DİKKATTT!!!

Yanlış beslenme tarzı ani tansiyon, şeker yükselmelerine, kalp krizlerine sebep olabiliyor. Beslenme biçimi bu noktada çok kritik bir nokta. Lütfen evlerimizde ailemizle sağlıklı bir bayram geçirmeyi hedefleyelim’’

Bayram sabahına uyandığımızda uzun zamandır sabah kahvaltısı yapmayan bir mide-bağırsak sistemi ile uyandığımızı unutmayalım.

AdminAdmin