YEREL
Giriş Tarihi : 03-09-2022 12:19   Güncelleme : 03-09-2022 12:32

Banaz İlçesinin Köylerinde Koyun Sürülerine Kurt Saldırıları!

Banaz İlçesinin Köylerinde Koyun Sürülerine Kurt Saldırıları!

Banaz İlçesinin Köylerinde Koyun Sürülerine Kurt Saldırıları!

Uşak'ın Banaz ilçesinde tarım ürünleri ekili alanlarda büyük tahribat yaratan domuz sayısındaki artış nedeniyle çiftçilerin talebi üzerine bölgeye kurt salımı yapıldı. Edinilen bilgilere Milli Parklar Genel Müdürlüğü yaklaşık 10 yıl boyunca düzenli olarak saldığı kurtlarla domuzla mücadele başlattı. Fakat son zamanlarda  kurtlar koyun sürülerine saldırıp onlarca koyunu telef etti.

Haber ekibimize ulaşan Uşak’ın Banaz İlçesine bağlı Bahadır Köyünden olan Kahraman Turgut seslerini duyurmak istedi. Bahadır Köyünde hayvancılıkla uğraşan Kahraman Turgut yaz dönemi olması sebebiyle koyunlarını gece otlattıklarını bu sırada koyun sürülerine kurtların gece saldırdığını söyledi. Sürülerine kurtların saldırmasında aciz kaldıklarını belirten Turgut yetkililerden yardım istedi.

 Bahadır Köylüleri olarak bu mağduriyeti yaşayan sadece kendilerinin olmadığını Murat Dağı eteğinde bulunan bütün köylerin sürülerine kurtların saldırdığını söyleyen Çoban Kahraman Turgut ‘’ Benim sürümden 6 koyun kurt saldırısı ile telef oldu. Edindiğim bilgilere göre bizim köyde toplam 12, diğer komşu köylerden Abalı Köyünde 25, Gürlek Köyünde ise 30 koyun kurt saldırısı yüzünden telef oldu. Biliyoruz ki  bu kurtlar domuz sürülerinin sayısını kontrol amaçlı salınmıştı. Fakat bu salınan kurtlar koyun sürülerimize dadandı ve onlarca koyunu telef ettiler’’ şeklinde konuştu.

  Gece koyunlarını otlatırken çobanlar sürülerinin başında olduğu sırada saldırdığını ve kurt sayısının fazla olması sebebi ile kurtlarla baş edemediklerini söyleyen Turgut; cezai işlem olduğu için kurtlara zarar veremediklerini ve  kurtlarla mücadele edemedikleri için Devletimizden yardım talebinde bulundu.

AdminAdmin