SAĞLIK
Giriş Tarihi : 22-07-2023 11:10

Öz Sağlık-İş Sendikası: ‘’Geriye Dönük Alacağımızı İstiyoruz’’

Öz Sağlık-İş Sendikası Uşak Şubesi, Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanarak, sağlık işçilerinin geriye dönük ödemelerin bir an önce yapılmasını istedi.

Öz Sağlık-İş Sendikası: ‘’Geriye Dönük Alacağımızı İstiyoruz’’

 

Öz Sağlık-İş Sendikası Uşak Şubesi, geriye dönük alacakların bir an önce ödenmesi talebiyle Uşak Eğitim ve Araştırma Hastanesi önünde toplanarak basın açıklaması gerçekleştirdi. Basın açıklamasına Öz Sağlık-İş Sendikası Uşak Şubesi yönetimi ve sendika üyelerinin katılımı fazla olduğu gözlemlendi.

 Basın açıklamasını Öz Sağlık İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Gülüzar Topaloğlu okudu.

 ‘’GERİYE DÖNÜK ALACAKLARIMIZIN TEK SEFERDE VE DAHA FAZLA GECİKTİRİLMEDEN ÖDENMESİNİ İSTİYORUZ’’

Sağlık emekçilerinin geriye dönük ödemelerin geciktiğini hatırlatan Başkan Topaloğlu,  "Sağlık Bakanlığı bünyesinde çalışan sağlık işçilerinin yetkili sendikası Öz Sağlık-İş Sendikası olarak 190 bin işçimiz işveren sendikası TÜHİS ile imzaladığımız Toplu İş Sözleşmesi’nin üzerinden 46 gün geçti. Bu sözleşmede yer aldığı üzere işçinin 2023 Ocak ayından geçerli geriye dönük alacaklarının ödenmesi kararının üzerinden de 46 gün geçti" diye konuştu.

Öz Sağlık-İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Gülüzar Topaloğlu "Sendika olarak ilk günden beri defalarca masaya oturduk, geriye dönük alacakları bekletmeyin dedik, işçiye nefes aldıracak bu toplu parayı kuşa döndürmeyin dedik, önümüz Kurban Bayramı, işçi kurbanını kesebilsin dedik, vergi dilimini işaret ettik, ülke ekonomisinin zorluğunu gösterip alacakların bir an önce ödenmesi için çalmadık kapı bırakmadık" dedi.

EV KİRALARIMIZ 10 BİN LİRANIN ÜZERİNE ÇIKTI

Sendika olarak devletin tüm kademelerini aşındırdıklarını ifade eden Topaloğlu, sabırla bekledikleri sırada yaşanan ekonomik sorunları ise şöyle hatırlattı: "Ev kiralarımız 10 bin liranın üzerine çıktı, vergi oranları arttı, akaryakıta dev zam geldi. Akaryakıta gelen zam, aynı gün başta gıda olmak üzere tüm sektörlere aynı oranda yansıdı. Biz sabırla beklerken beslenme, barınma, ulaşım gibi temel ihtiyaçlarımız yüzde 200’e varan oranlarda artış gösterdi. Kimsenin almaya cesaret edemediği altın-döviz fiyatları fırladı, herkesin yemek zorunda olduğu domatesin, biberin yüzünü göremez olduk."

   SAĞLIK İŞÇİLERİ ARTIK SESLERİNİN DUYULMASINI İSTİYOR!

Çalışıp hak ettikleri geriye dönük alacaklarının ödenmemesine karşı öfkeli olduklarını belirten Topaloğlu, alın terlerinin görmediğini ve onurlarının kırıldığını söyledi.

     EMEĞİMİZİ HİÇE SAYMAYIN

Geriye dönük alacakları paranın bu enflasyonist ortam karşısında pula dönüşmesinden dolayı evlerine  götürdükleri ekmeğin küçüldüğünü vurgulayan Topaloğlu, "Ha şimdi, ha birazdan, ha yarın, ha yarından da yakın diyerek oyaladığınız biz sağlık işçileri artık seslerinin duyulmasını istiyor, emeğimizi hiçe saymayın, çoluk çocuğumuzun ekmeğine ortak olmayın. Alın terimiz vicdanlarınızda kuruyalı çok oldu, görün artık. Geriye dönük alacaklarımızın tek seferde ve daha fazla geciktirmeden ödenmesini istiyoruz" dedi.

 

AdminAdmin