EĞİTİM
Giriş Tarihi : 02-12-2022 10:45   Güncelleme : 02-12-2022 10:56

Uşak Eğitim İş Şube Başkanı Ercan UZUN’dan Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Çağrı!

Eğitim İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü atamaları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

Uşak Eğitim İş Şube Başkanı  Ercan UZUN’dan  Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Çağrı!

                                                                                            

   Uşak Eğitim İş Şube Başkanı  Ercan UZUN’dan  Uşak il Milli Eğitim Müdürlüğü’ne Çağrı!

Eğitim İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü atamaları hakkında çarpıcı açıklamalarda bulundu.

  Uşak Eğitim İş Şube Başkanı  Ercan UZUN;  yapmış olduğu yazılı bası açıklamasında ‘’Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü’nde yapılan atamalar kanun ve yönetmelik tanınmadan yapılmaktadır’’ ifadelerini kullandı.

İşte Eğitim İş Sendikası Uşak Şube Başkanı Ercan Uzun’un yazılı basın açıklaması;

‘’USULSÜZ ATAMALARIN ODAĞI UŞAK İL MİLLİ EĞİTİM MÜDÜRLÜĞÜ

       Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından gerçekleştirilen atamalarda kanun ve yönetmeliğin hiçbir önemi bulunmamaktadır.Ahbap çavuş ilişkisi ile yapılan atamalar diğer eğitim emekçilerinin mağduriyetine sebep olmaktadır.Yıllarca ilçede ve köylerde çalışarak merkeze  tayin olabilmek için bekleyen öğretmenlerimiz de bu keyfi atamalarla sessiz sedasız mağdur edilmektedirler.Uşak Eğitim İş olarak tespit ettiğimiz usulsüzlükleri Uşak kamuoyu ve eğitim emekçileri ile paylaşmak istiyoruz.

1 : HİZMET PUANI İLE OYNANIR MI?

       14.12.2020 tarihinde gerçekleştirilen norm fazlası öğretmenlerin atamalarında kanun ve yönetmeliklerin nasıl yok sayıldığını, bir öğretmenin hizmet puanının yükseltilip başka bir öğretmenin hizmet puanının üzerine nasıl çıkarıldığını hayretler içerisinde gördük.

OLAY:İlgili atamada mağdur olduğunu düşünen üyemiz sendikamıza başvurmuştur.Sendikamız tarafından yapılan inceleme ve araştırma sonuncunda üyemizin puanının yanlış hesaplandığı tarafımızca tespit edilmiştir. Bu mağduriyetin giderilmesi için üyemizin Milli Eğitim Müdürlüğüne yaptığı dilekçe ile başvurusu olumlu sonuçlanmamıştır. Olumsuz sonuç üzerine konuyu Uşak idare Mahkemesine taşıdık. 08.11.2022 tarihinde tarafımıza tebliğ edilen mahkeme sonucuna göre yapılan atamanın usulsüz olduğu tescillenmiştir. Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından karar İzmir Bölge İdare Mahkemesine taşınmıştır.

SONUÇ: Uşak İdare Mahkemesinin kararına istinaden mağdur olan öğretmenimiz tercih sonucunda atanması gereken Hasan Hilmi İlkokulu’na  2 yıl gecikme ile de olsa mahkeme sonucuyla atanmıştır.

Atama esnasında hizmet puanının yükseltildiği mahkeme tarafından da tespit edilmiş olan öğretmene İl Milli Eğitim Müdürlüğü tarafından ödül gibi bir atama daha yapılmıştır. İlgili yönetmeliklere göre norm açığı oluşan Hasibe ve Mazhar Gürbüz İlkokulu’na atanması gerekirken norm açığı bulunmayan hatta öğretmenin eşinin bulunduğu Milli Egemenlik İlkokulu’na ataması gerçekleşmiştir.

2:   CEZA MI ÖDÜL MÜ?

      Banaz ilçesi Yenice İlkokulu’nda görev yapmakta iken disiplin soruşturmasıyla yer değiştirme cezası alan bir öğretmen alt hizmet alanındaki bir okula atanması gerekirken üst hizmet alanında yer alan Dikilitaş İlkokulu’na atanmıştır. Bu okulda norm fazlası durumunda başka bir öğretmen de varken bu öğretmenin bu okula ikinci bir norm fazlası olarak atanması ceza mıdır ödül müdür? Bu atama ile ilgili İl Milli Müdürlüğüne yazdığımız 15.09.2022 tarihli dilekçemiz cevaplandırılmamıştır. Bunun üzerine 19.10.2022 tarihinde Uşak Valiliği’ne yazdığımız dilekçemiz de hala cevap beklemektedir.

Bu iki olay da göstermiştir ki ilk başta da belirttiğimiz gibi Uşak İl Milli Eğitim Müdürlüğünde yapılan atamalar kanun ve yönetmelik tanınmadan yapılmaktadır. Eğitim İş Sendikası olarak bu keyfi atamaları sorgulamaya,her türlü hukuksuzluğun karşısında durmaya bütün eğitim emekçilerinin hakkını ve hukukunu savunmaya devam edeceğiz.Konunun ve benzer konuların takipçisi olacağız.Tüm çağrılarımıza ve dilekçelerimize karşı sesimizi duymayan İl Milli Eğitim Müdürlüğünün tavrına karşı Uşak Valiliğimizin  sesimizi duyup konu ile ilgili gerekli çalışmaları ve bilgilendirmeleri yaparak tüm eğitim emekçilerinin ve kamuoyunun kafasında oluşan soru işaretlerini giderici bir açıklama yapacağına inanıyoruz’’

Ercan UZUN

Uşak Eğitim İş Şube Başkanı

AdminAdmin