KÜLTÜR - SANAT
Giriş Tarihi : 16-11-2022 12:54

Uşaklı Balkan Göçmenleri Derneklerini Kurdu!

Uşaklı Balkan Göçmenleri Derneklerini Kurdu!

Uşak’ta yaşayan Balkan Göçmenlerini bir araya gelme fikri gerçek oldu ve dernek kurdular. Merkezi İzmir’de bulunan İzmir Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği'nin Uşak Şubesi kısa zaman içersin de kuruldu.

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Uşak Şubesi faaliyetlerine hızlı bir şekilde başladı. Uşaklı Balkan Göçmenleri derneklerinin faaliyet çalışmaları kapsamında sık sık bir araya geliyorlar. Derneklerinin faaliyet kapsamında Uşak Belediyesi Sosyal Tesislerinde bir araya gelen Balkan Göçmenleri hem tanıştılar hem de dernek yapılacak tüm faaliyetler için fikir birliği yaptılar.

Derneğin Uşak  Şubesi’nin kurucuları; Gülay Danacı, Halil Mandacıoğlu, Behçet Elmalı, Gönül Kaya, Nevin Kılınç, Serdar Karadağ, Ahmet Cihad Uçar ve Ömre Aydın’dan oluştu. 

Balkan Göçmenleri Kültür ve Dayanışma Derneği Uşak Şubesi Kurucu Başkanı Gülay Danacı, haber sitemize derneklerinin kuruluş amacı ile ilgili  ve faaliyetleri ile bilgiler verdi. Derneğin kurucu Başkanı Gülay Danacı, derneklerinin kamu yarına çalıştığını ve kuruluş işlemlerinin 24 Ekim 2022 tarihi itibariyle tamamlandığını kaydetti. Ailesinin 1950 yılında Balkanlar’dan göç ederek Türkiye’ye geldiğini ifade eden Gülay Danacı, derneğin Balkan Coğrafyası’ndaki soydaşlarımızla bağ kurmak için önemli faaliyetler yapacağını söyledi.

Balkan Yarımadası üzerinden Türkiye’ye göç eden ve halen Balkan coğrafyasında yaşayan soydaşlarımızla bir araya geleceklerini ifade eden Gülay Danacı, “Balkanlar’da yaşayan soydaşlarımızla bağımızı hiç koparmadık. Dernek olarak, onların ekonomik, sosyal ve kültürel sorunlarına çözüm bulmak, hazırlanacak yönetmelik doğrultusunda ihtiyaç sahibi başarılı öğrencilere öğrenim bursu vermek, maddi durumu yetersiz olduğu tespit edilen üyelere giyecek, yiyecek, yakacak veya para yardımı yapmak gibi planlarımız var ve bunun için projeler hazırlayacağız. Sözü edilen bölgede yüzyıllarca egemen olmuş atalarımızın kültür mirasını, örf ve adetlerini yaşatmak, gerçekleştireceği faaliyetlerle üyelerin dışında yerel ve ulusal düzeyde toplumun ihtiyaç ve sorunlarına yönelik çözümler üreteceğiz” dedi.

Gülay Danacı, Balkanlar’dan ana vatana göç eden tüm yurttaşları dernek çatısında buluşmaya davet etti.

AdminAdmin