GÜNCEL
Giriş Tarihi : 14-02-2023 12:52

Uşak’tan Deprem Bölgelerine Gönderilen Battaniye Sayısı 1 Milyonu Geçti!

Afet Bölgesindeki İllerimize Gönderilen Battaniyesi Sayısı 1 Milyon 68 Bin 871'e Ulaştı!

Uşak’tan Deprem Bölgelerine Gönderilen Battaniye Sayısı 1 Milyonu Geçti!

Uşak'tan Deprem Bölgesine Yardımlar Devam Ediyor.

Merkez üssü Kahramanmaraş'ın Pazarcık ve Elbistan ilçeleri olan ve 10 ilimizde büyük yıkımlara sebep olan 7,7 ve 7,6 büyüklüğündeki depremlerin etkili olduğu bölgeye tüm Türkiye’den olduğu gibi Uşak’tan da yardımlar aralıksız devam ediyor.

 112 Acil Çağrı Merkezi'ndeki Güvenlik ve Acil Durumlar Koordinasyon Merkezinde (GAMER) depremin yaşandığı ilk saatten itibaren 24 saat aralıksız çalışmalarına devam eden ‘İl Afet ve Acil Durumlar Koordinasyon Kurulu’ koordinesinde gerçekleştirilen yardımlar ile depremzede vatandaşlarımızın yaraları sarılmaya çalışılıyor.

 Vali Dr. Turan Ergün başkanlığında her gün saat 21.00’da düzenli olarak gerçekleştirilen İl Afet ve Acil Durumlar Koordinasyon Kurulu toplantısının 13.02.2023 tarihli oturumu; Belediye Başkanı, Rektör, Ticaret Odası, Ticaret Borsası, Ziraat Odası, Esnaf ve Sanatkârlar Odası başkan ve temsilcileri ile Vali Yardımcıları, Emniyet Müdürü, Jandarma Komutanı ve kurum müdürlerinin katılımıyla geniş katılımlı gerçekleştirildi. 

 Vali Ergün toplantıda yaptığı açıklamada; bugüne kadar afet bölgesindeki illerimize 891 bin 636 battaniye gönderildiğini, diğer illerden sipariş edilip gönderilenlerle bu rakamın 1 milyon 68 bin 871'e ulaştığını bildirdi.

 Bunun yanında Uşak'ta çeşitli kurumlardan 1.140 personel, 173 araç ile 110 iş makinesinin depremden etkilenen illere sevk edildiğini belirten Vali Ergün, 10 iş makinesinin gece saatleri itibarıyla yola çıkacağını söyledi.

 Uşak’tan battaniye sevkiyatının ve diğer yardımların aralıksız sürdüğünü aktaran Ergün, "Ülkemizde battaniye üretiminin büyük çoğunluğunun ilimizde gerçekleştirilmesi sebebiyle Uşak’tan en önemli beklenti deprem bölgesine battaniye ulaştırılmasıydı. Mevsimin kış ve havaların soğuk olması battaniyeye olan ihtiyacı daha da önemli hale getirmektedir. Bunun bilinciyle biz de Uşak olarak depremin yaşandığı ilk günden itibaren deprem bölgesine battaniye ulaştırmaya devam ediyoruz. Şu ana kadar depremden etkilenen illere, ilimizden doğrudan 891 bin 636 adet battaniye gönderildi. Bunun yanında ilimizden sipariş verilerek muhtelif yardımlarla birleştirilip farklı iller üzerinden afet bölgesine gönderilen 177 bin 235 adet battaniye söz konusu. Bunları da dahil ettiğimizde ilimizden şu anda toplamda deprem bölgesine gönderilen battaniye sayısı 1 milyon 68 bin 871'e ulaşmış durumda. Bunların da 239 tır ve 3 uçakla nakliyesini sağladık. Battaniyenin yanı sıra İlimizden 197 tır ve kamyonlarla 1 milyon 271 bin 949 parça muhtelif gıda ve yardım malzemesi deprem bölgesine ulaşmış durumda." dedi.

 Gönderilen yardımlarla birlikte bölgeden gelen depremzede vatandaşları kentte ağırlamak için de tüm çalışmaların tamamlandığını ifade eden Ergün, depremden etkilenen illerden 1.683 kişinin Uşak'a geldiğini; vatandaşlarımızın bir kısmının yakınlarının yanında ikamet ettiğini, diğer kesimin ise  evlerde, otellerde ve KYK yurtlarında kaldığını belirtti.

 Vali Ergün konuşmasını "Yardım süreci 10-15 günlük kısa süreli bir operasyon değil. Depremin şiddeti ve etkisi çok büyük olduğu için hayatın normale dönmesinin uzun zaman alacağını biliyoruz ve bu süreçte biz elimizden geldiği kadar her türlü yardıma devam edeceğiz. Depremin yaşandığı ilk saatlerden beri yardımlarını esirgemeyen hayırsever vatandaşlarımızın yardımlarını da düzenli olarak en hızlı şekilde deprem bölgesine göndermeyi aynı kararlılıkla sürdüreceğiz." diye sonlandırdı.

AdminAdmin